30 Europa 2023 Produkcja i przemysł: odkryj budowniczych i inżynierów kształtujących przyszłość europejskiego przemysłu

Tegoroczna lista obejmuje imponujących zwycięzców, od akumulatorów litowo-jonowych, przez zrównoważone lotnictwo, po samoczyszczące toalety publiczne.

Wyraźnie widać, że Europa (i świat) zmierza w kierunku robotyki w niespotykanym dotąd tempie. Firma badawczo-konsultingowa Forrester przewiduje, że w tym roku 35% europejskich firm przemysłowych włączy robotykę fizyczną do swoich podstawowych technologii, ponieważ niedobory siły roboczej w Europie zmuszają firmy do zatrudniania robotów, aby utrzymać się na powierzchni.

Roman Hölzl, 29 lat, Niemiec, pracuje nad . W 2020 roku założył Robco z siedzibą w Monachium, platformę dla MŚP do opracowywania tanich robotów, które automatyzują powtarzalne zadania ręczne, takie jak grawerowanie laserowe lub układanie palet. Od tego czasu zebrał 18,5 miliona dolarów kapitału podwyższonego ryzyka od inwestorów, w tym Sequoia Capital i miliardera Daniela Dinesa. Chociaż odmówił podania dokładnych liczb, powiedział, że sprzedaż Robco w 2022 r.

„Jeśli spojrzymy na telefon w naszej kieszeni, na krzesło, na którym siedzimy, na rakietę, którą wystrzeliwujemy w kosmos, wszystko jest gotowe” – powiedział Holzl. „Te produkty są wytwarzane ręcznie, iteracyjnie, w trybie przepływu, a to, co robimy w Robco, polega na tym, że od kilku lat próbujemy zautomatyzować te rzeczy w produkcji”.

Hölzl jest tylko jednym z 30 zwycięzców z 30 europejskich sektorów produkcji i przemysłu do 2023 roku, wybranych przez jury w drodze konkursu, w którym biorą udział setki kandydatów. Wśród sędziów znajdą się Sabina Klauck, CTO Airbusa; Geert van Poelvoorde, dyrektor generalny firmy stalowej ArcelorMittal Europe; Arno Held, partner zarządzający w firmie venture capital AM Ventures; Absolwenci 2020 Under 30 Parveen Begum to Maurice, założyciel i dyrektor generalny start-upu SolisCo zajmującego się portami słonecznymi.

Tegoroczna lista obejmuje imponujących zwycięzców, od akumulatorów litowo-jonowych, przez zrównoważone lotnictwo, po samoczyszczące toalety publiczne.

Ale na liście najbardziej dofinansowanych są 27-letni Nicolas Cro i 27-letni francuski założyciel startupu Néolithe Clement Benassi . Opatentowany proces petrochemiczny zamienia nieprzetworzone odpady w kruszywa mineralne (lub skały) dla budownictwa. Współzałożona firma z siedzibą w Sharon-sur-Loire zatrudnia 130 osób i zebrała 23 miliony dolarów od swojego założenia pięć lat temu.

Dioxcyle, inna francuska firma produkująca urządzenie zwane elektrolizerem, które zamienia dwutlenek węgla w towary takie jak nafta, płyn niezamarzający i meble, koncentruje się na zmniejszeniu globalnej emisji dwutlenku węgla. Paryska firma została współzałożycielką 29-letniej Sarah Lamaison, absolwentki Cambridge i doktorantki Uniwersytetu Stanforda.

Inwestorzy zebrali do tej pory 9 milionów dolarów, w tym stypendium non-profit Billa Gatesa na prognozowanie energii.

Aby przyspieszyć przyjęcie pojazdów elektrycznych, 28-letni imigrant brytyjsko-irański Behnam Hormozi założył Integrals Power, firmę, która opracowuje niezawodny i wydajny proszek fosforanu litowo-żelazowego do akumulatorów litowo-jonowych. Firma zebrała 4 miliony dolarów dofinansowania od rządu Wielkiej Brytanii, agencji innowacji Innovate UK i innych organizacji.

Tegoroczna lista obejmuje również firmy, których misją jest przyspieszenie światowego przejścia na zrównoważone lotnictwo. Firma Electric Flytrain, założona przez 29-letniego absolwenta Cambridge, Tobiasa Kannerta, opracowuje akumulatory elektryczne i hybrydowe, elektronikę i silniki lotnicze, a także własne hybrydowe układy napędowe do maszyn. lot bezzałogowy. Startup z Monachium zebrał ponad 2 miliony dolarów.

Niezwykły pomysł pochodzi od holenderskiej firmy Sanitronics, która opracowuje i produkuje system automatycznych i czystych toalet publicznych, które można wykorzystać w parkach miejskich lub na parkingach, jako przenośną instalację na festiwalu lub w restauracji. rozwiązanie modernizacyjne. Prowadzi ją człowiek, który nazywa siebie „szefem”.

Koen van Houvelingen, 29-letni pracownik sanitarny, zebrał prawie 5 milionów dolarów dla firmy z Amsterdamu.