Naukowcy z tej wioski w stanie Uttar Pradesh opracowali najszybszą na świecie technologię obrazowania laserowego do wykrywania oparzeń

Naukowiec z Yogeshwar Nath Mishra i jego współpracownicy opracowali system, który oferuje wiele możliwości badania spalania.

Podróż z Azamgarh w Uttar Pradesh do Kalifornii nie była łatwa dla młodego naukowca Yogeshwara Natha Mishry. Jego ojciec był rolnikiem i dokonał wielu poświęceń, aby jego marzenie się spełniło. Ale ta bitwa się opłaciła, ponieważ Mishra jest teraz częścią zespołu NASA w Caltech, który opracował najszybszą na świecie technikę obrazowania płyt laserowych, aby pomóc w badaniu nanocząstek w płomieniach.

Mishra, naukowiec z Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Caltech, powiedział indianexpress.com: „Świat nauki fascynował mnie od dziecka. Późny naukowiec lotniczy i były prezydent Indii APJ Abdul Kalam bardzo mnie zainspirował ”.

Przez lata innowacje naukowe pomagały rozwiązywać ważne problemy dotykające ludzi i planetę. Osiągnięcie Mishry może zmienić koncepcję spalania.

„Konwencjonalne aparaty wykonują zdjęcia z prędkością 30 klatek na sekundę. Osiągnęliśmy 12,5 miliarda klatek na sekundę. W przeciwieństwie do istniejących systemów, które ograniczają wiązkę lasera do jednego obszaru i wyświetlają tylko obraz w polu widzenia, badamy panele światła laserowego. Zasadniczo jest to płaska dwuwymiarowa informacja.

Mishra powiedział, że badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Light Science and Applications.

Ultraszybkie obrazowanie do innych zastosowań

Zespół przecina trójwymiarowe obiekty za pomocą paneli świetlnych, aby uzyskać informacje o określonych częściach obiektu. Według Mishry wynalazek jest najszybszym płaskim aparatem w historii. W przypadku obrazów analogowych nowoczesne kamery o ultrawysokiej rozdzielczości są ograniczone do milionów klatek na sekundę. W swojej najnowszej innowacji zespół połączył skompresowane próbkowanie z technologią kamer liniowych.

„Możesz tylko zobaczyć, skąd pochodzi światło i dokąd zmierza, ale nie możesz zobaczyć, jak się porusza w czasie rzeczywistym. Ale ten aparat pozwala naprawdę zobaczyć światło. Zasadniczo światło przemieszcza się przez materiał lub środowisko. wtedy. Co 12,5 na sekundę. Przy miliardach klatek wszystko jest możliwe”.

Mishra dodał, że połączył algorytmy fotografowania z kompresją i technologię Edge, aby aparat był jednokierunkowy i dwukierunkowy.

Mishra, którego zainteresowania badawcze obejmują spektroskopię laserową, interakcje między światłem a materią oraz technologię zrównoważonego rozwoju, uważa, że ​​nowy system obrazowania może znacznie przyspieszyć badania nad spalaniem. Zdaniem naukowców podczas spalania węglowodory wytwarzają wiele różnych substancji chemicznych.

Podobnie, latanie samolotem lub wystrzelenie rakiety może zapalić węglowodory, dlatego ważne jest, aby zrozumieć to zjawisko.

Rewizja programu nauczania na temat globalnego ocieplenia

„To bardzo złożony proces obejmujący mechanikę płynów, chemię i fizykę. Dlatego ważne jest lepsze zrozumienie, ponieważ pomoże nam to poprawić wydajność maszyny”.

Mówi. Naukowiec ten powiedział też, że w procesie spalania paliwa powstaje sadza. Gdy dym, który wytwarza nanocząsteczki, dostanie się do krwioobiegu, może stanowić szereg zagrożeń dla zdrowia. Jest także katalizatorem globalnego ocieplenia.

Według Mishry sadza ta jest transportowana na powierzchnię lodowców i innych formacji lodowych. Pochłaniając światło słoneczne, sadza nagrzewa się i powoduje topnienie lodowców.

„Powstawanie sadzy zaczyna się od węglowodorów poliaromatycznych (WWA), które są nanocząstkami, które tworzą się przed sadzą. Dlatego ta nowa technika i ultraszybkie obrazowanie pozwalają nam zrozumieć, w jaki sposób WWA powodują powstawanie cząstek. formy sadzy”. . Wymagane jest niezwykle szybkie obrazowanie, ponieważ formowanie odbywa się w nanosekundach i poniżej nanometrów.

Jeśli chodzi o koszty technologii, Mishra twierdzi, że najnowszy system będzie tańszy niż istniejące systemy obrazowania, co ułatwi wdrożenie w laboratoriach i instytucjach badawczych. Mishra mówi, że jego koledzy z Caltech bardzo popierają jego pomysł i to jest ważne.

Indie potrzebują więcej naukowców

Choć bardzo dumna ze swojego osiągnięcia, Misra żałuje, że nie została rozpoznana w domu. Chociaż Indie wydają jednych z najlepszych naukowców, nauka jako zawód wydaje się szybko zanikać wśród dzisiejszej młodzieży. Uniwersytet w Lund w Szwecji ma pięciu badaczy z Chin i jest on jedynym indyjskim naukowcem, powiedział Mishra.

„Jeśli chodzi o wspieranie naukowców, w Indiach najbardziej brakuje obecnie odpowiedniego finansowania”. Według Mishry potrzeba więcej stypendiów dla doktorantów za granicą, podobnie jak zrobiły to Chiny i inne kraje, aby wesprzeć naukowców. równoważny

Zapytany, co powstrzymuje młodych Hindusów przed uprawianiem nauki, Mishra uważa, że ​​ma to związek z umysłem. Są uczniowie, którzy są dobrzy z matematyki i fizyki, ale rodzice namawiają ich do podjęcia dobrze płatnej pracy w branży IT. Ale w środowisku akademickim nie ma krótkiej ani długiej drogi od tytułu magistra do doktoratu. Większość rodziców w Indiach ponosi wysokie koszty edukacji, więc młodych ludzi przyciąga dobrze płatna praca.

„Mój ojciec był rolnikiem i dał mi dobre wykształcenie, za co jestem bardzo wdzięczny. Od sprzedaży ziemi po wiele innych poświęceń, moja rodzina wspierała moją wizję i dbała o to, by dobrze mi się studiowało” – powiedział Uniwersytet im. Göteborg. , Szwecja. — powiedział Miśra.

Naukowcy zainspirowali się APJ Abdul Kalam, Kalpana Chawla i CV Raman. Studia na UT Arlington, gdzie uczęszczała również nieżyjąca już astronautka Kalpana Chawla, były dla niej momentem dumy. „To był dla mnie ekscytujący czas, aby odwiedzić Kalpana Chawla Hall na University of Texas”.