Morze Południowochińskie: Filipiny oskarżają Chiny o wystrzelenie lasera „wojskowego” na statek

Filipiny oskarżyły Chiny o wystrzelenie lasera „wojskowego” w celu zatopienia statków towarowych u spornego wybrzeża Morza Południowochińskiego.

Promień lasera tymczasowo oślepił załogę statku filipińskiej straży przybrzeżnej i zmusił ją do odwrotu.

Statek skierował się w stronę okrętu wojennego, którego Manila od lat używała do dwukrotnego przejęcia Thomas Shoal.

Chiny już wcześniej używały armatek wodnych i syren, aby potwierdzić swoją suwerenność nad znaczną częścią Morza Południowochińskiego.

Incydent z 6 lutego pozostał nieznany opinii publicznej do poniedziałku. W oświadczeniu filipińska straż przybrzeżna stwierdziła, że ​​było to „rażące naruszenie suwerenności Filipin” na wodach na zachód od Filipin wyznaczonych przez Manilę.

Oprócz wystrzelenia dwóch laserów chiński statek wykonał „niebezpieczny czyn” około 150 jardów (137 metrów) od prawej burty filipińskiego statku – poinformowały władze.

Rzecznik prezydenta Ferdinanda Marcosa Jr. BBC odmówiło komentarza. Pekin początkowo odmówił komentarza.

W 2016 roku Stały Trybunał Arbitrażowy ONZ orzekł, że roszczenia Pekinu na Morzu Południowochińskim nie mają podstaw historycznych.

Napięcia wokół szelfu kontynentalnego, znanego na Filipinach jako Ayungin, były jednym z powodów, dla których Filipiny złożyły pozew.

Jednak sąd nie ma jurysdykcji do wykonania orzeczenia, a Chiny nadal budują duże konstrukcje na rafach na swoich wodach – z których część jest również blokowana przez Wietnam, Malezję, Brunei i Tajwan. spór.

Były prezydent Filipin Rodrigo Duterte również odmówił wydania orzeczenia arbitrażowego, zamiast tego starał się przywrócić polityczne i gospodarcze więzi między Manilą a Pekinem, jednocześnie próbując zdystansować kraj od jego wieloletniego sojusznika. roku to Stany Zjednoczone.

Jednak pan Marcos odwrócił bieg wydarzeń. Wcześniej w tym miesiącu jego administracja zgodziła się zezwolić Stanom Zjednoczonym na wykorzystanie czterech dodatkowych baz wojskowych.

Philippine Daily Inquirer poinformował pod koniec czerwca, że ​​chiński statek marynarki wojennej zwrócił się do holownika filipińskiej straży przybrzeżnej po tym, jak błysnął zielonym światłem.

Sześć miesięcy temu  Australia oskarżyła Chiny  o celowanie laserami wojskowymi w samoloty bojowe na północ od Australii.