Duże fundusze na realizację projektu otrzymali naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie

Osiem projektów, w których biorą udział naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie i UMC w Utrechcie, jest finansowanych z programu National Research Infrastructure Roadmap Program. Holenderska Rada ds. Badań Naukowych (DRC, NWO w języku niderlandzkim) przeznaczy 140 mln euro w ciągu najbliższych 10 lat na stworzenie lub ulepszenie głównej infrastruktury badawczej (LSRI).

Ma szeroki zakres. Te stypendia oferują możliwości rozwoju, innowacji i nowych sposobów rozwiązywania ważnych problemów społecznych.

O DRK-LSRI. projekt

GW LISA/ET: Cold in Deep Space: National Infrastructure for Gravitational Wave Research

Obserwatorium fal grawitacyjnych LISA to ambitna, flagowa misja ESA w połowie lat 30. XXI wieku. To rewolucjonizuje nasze rozumienie rozwoju supermasywnych czarnych dziur i powstawania tych plam. pierwsza niejednorodność we wszechświecie, która powstała po Wielkim Wybuchu. Holendrzy wnieśli znaczący wkład w interferometr: „oko” wykryło sygnał laserowy stłumiony przez fale grawitacyjne, a „szkło” skierowało wiązkę laserową na przeciwległy statek kosmiczny na niebie.

CHRIS VAN DEN BROEK, Wydział Nauk

NL-BioImaging-AM: Najbardziej zaawansowana wieloośrodkowa infrastruktura mikroskopowa w Holandii

Ostatnie postępy w mikroskopii poprawiły zdolność wykrywania i manipulowania procesami w żywych komórkach, organellach i małych modelach zwierzęcych. Aby zapewnić wszystkim naukowcom w Holandii korzyści z tych osiągnięć, NL-BioImaging-AM opracowuje i integruje najbardziej zaawansowane technologie i usługi mikroskopii. To nie tylko prowadzi do nowego zrozumienia elementów budulcowych życia, ale także pomaga stawić czoła chorobom zagrażającym życiu, takim jak rak, a także wyzwaniom społecznym, takim jak choroby metaboliczne, sercowo-naczyniowe i zwyrodnieniowe. neurochemia.

Nauka o błędach

EPOS-eNLarge: Badanie zakresu i ograniczeń zrównoważonego rozwoju nauk o Ziemi

Aby osiągnąć krajowe (międzynarodowe) cele w zakresie emisji gazów cieplarnianych, konieczne jest szersze wykorzystanie zasobów podziemnych, takich jak energia geotermalna czy podziemne magazynowanie. EPOS-eNLarge to 10-letni projekt badawczy skoncentrowany na efektywnym i bezpiecznym korzystaniu z holenderskiego metra. Otrzymał za to 17,9 mln euro

Krajowa mapa drogowa dla programów infrastruktury badawczej na dużą skalę w Demokratycznej Republice Konga.

Wiadomości z nauk o Ziemi

Δ-ENIGMA: Zintegrowana infrastruktura do obserwacji, testowania i modelowania systemów rzeka-rzecza — budowa zrównoważonych megasiteów deltowych konsorcjum Danubius-NL

Delty i równiny przybrzeżne to sprzyjające siedliska: żyzne, płaskie i dostępne od strony morza. Region ten jest jednak również narażony na zmiany klimatyczne i podnoszenie się poziomu mórz. Aby dokładniej przewidzieć, jak delty będą się rozwijać, potrzebna jest biogeomorfologia — sposób, w jaki organizmy, prądy, pływy, zrzuty wody i piasku łączą się, tworząc europejskie krajobrazy. ziemia. Projekt Δ-ENIGMA mający na celu kształtowanie krajobrazu delty jest jednym z projektów finansowanych przez DRC-LSRI. Projekt ma trwać 10 lat i otrzyma 16 mln euro.

Wiadomości z nauk o Ziemi

LTER-LIFE: infrastruktura elektroniczna dla cyfrowych bliźniaków ekosystemu

Planeta szybko się zmienia. Aby zrozumieć i przewidzieć, jak ekosystemy zareagują na te zmiany, ekologia musi być nauką wstępną. Aby to osiągnąć, w ramach projektu LTER-LIFE opracowano wirtualne środowisko badawcze, oparte na najnowszych osiągnięciach w dziedzinie informatyki. Pozwala ekologom integrować długoterminowe dane dotyczące roślin, zwierząt i środowiska, udostępniać analizy danych, modele i techniki symulacyjne oraz budować kompletny cyfrowy ekosystem. . Pomaga to lepiej zrozumieć i przewidzieć, jak ekosystem zareaguje na różne sytuacje i działania.

Strona internetowa NIOO-KNAW

SSHOC-NL: holenderska otwarta chmura dla nauk humanistycznych i społecznych

DRK sfinansuje 15 krajowych partnerów edukacyjnych, w tym Uniwersytet w Utrechcie, kwotą 15,2 mln euro. Dzięki temu grantowi naukowcy współpracują w ramach holenderskiego projektu Open Cloud w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych (SSHOC-NL). SSHOC-NL umożliwia naukowcom nauk humanistycznych i społecznych bezpieczne i etyczne łączenie i analizowanie danych.

Wydział Nauk Społecznych i Behawioralnych oraz Wiadomości Humanistyczne

Dynamiczny: holenderska krajowa inicjatywa nauk medycznych MRI 14 tesli

Grupa siedmiu partnerów kierowana przez Donders Institute for Brain, Cognition and Behavior z Radboud University (przy ścisłym udziale UMC Utrecht) otrzyma grant w wysokości 19 milionów euro na ścieżkę DRC. Pierwszy na świecie skaner MRI do badania ludzi za pomocą energii magnetycznej 14 tesli zostanie zbudowany w Nijmegen.