W końcu złowieszczy zielony laser wystrzelony nad Hawajami nie pochodził z satelity NASA

28 stycznia zielona wiązka lasera pojawiła się na nocnym niebie nad Wyspami Hawajskimi, cicho zaznaczając swoją drogę na horyzoncie jak zacinający się kod matrycowy.

Ten widok został uchwycony przez teleskop na najwyższej górze na Hawajach.

Skanowanie laserowe można obejrzeć na poniższym filmie.

Na szczęście nie jest to statek kosmiczny obcych szukający oznak życia na Ziemi. Tajemnicze niebieskie światło w rzeczywistości pochodzi z orbitującego satelity. Ale nie zgodnie z oczekiwaniami.

Po pierwsze, eksperci z Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii (NAOJ), które jest współwłaścicielem kamery, ogłosili na Twitterze, że niebieskie światło może być emitowane przez radar na orbicie satelity o nazwie ICESat-2.

ICESat-2  jest własnością NASA i służy do monitorowania grubości lodu morskiego, pokryw lodowych i lasów na Ziemi.

Ale 6 lutego 2022 r. NAOJ zaktualizował nagranie wiązki laserowej i powiedział, że orbita nie wskazuje NASA.

„Według dr Martino Anthony’ego J., naukowca NASA pracującego nad ICESat-2 ATLAS, to nie sam instrument, ale inne” – wyjaśnia notatka na filmie na YouTube.

„Jego kolega, dr Alvaro Ivanoff i wsp., przeprowadzili symulacje orbitalne satelity za pomocą tego samego instrumentu i ustalili, że najbardziej prawdopodobnym instrumentem był instrument ACDL na satelicie Daqi-1. / AEMS z Chin.

„Jesteśmy wdzięczni za twoje wysiłki w wykrywaniu światła. Przepraszamy za zamieszanie i wpływ, jaki ten incydent wywarł na zespół ICESat 2”.

Chiński satelita Daqi-1, wystrzelony w kwietniu ubiegłego roku, jest satelitą monitorującym atmosferę, podobnym do ICESat-2.

Oznacza to orbitowanie wokół Ziemi w celu kontrolowania globalnej emisji dwutlenku węgla i zanieczyszczenia powietrza.

Daqi-1 zawiera pięć narzędzi, które mu w tym pomagają , w tym ACDL, co oznacza czapkę wykrywającą aerozol i dwutlenek węgla.

Lidar, obrazowanie laserowe, wykrywanie i redukcja zasięgu, działa jak sonar. Ale zamiast emitować fale dźwiękowe do mapowania obszaru, wykorzystuje wiązkę laserową.

Mówi się, że ten laser rozświetlił hawajskie niebo pod koniec stycznia.

W przypadku ACDL emituje wiązkę lasera o podwójnej długości fali o określonej długości fali, aby wykrywać różne cząsteczki w ziemskiej atmosferze.

Czas echa tej wiązki laserowej dostarcza informacji o składzie atmosfery i gruntu poniżej.

„Daqi-1 może monitorować zanieczyszczenia pyłowe, takie jak PM2,5, zanieczyszczające gazy, takie jak dwutlenek azotu, dwutlenek siarki i ozon oraz stężenia dwutlenku węgla” – powiedziała Aerospace Science and Technology Corporation. Centrala chińska, jednostka rozwojowa Daqi, podała w artykule opublikowanym w marcu 2021 r., napisanym przez. 1,  wyjaśnij  .

Daqi-1 jest jeszcze mały, więc wciąż czekamy na wyniki skanowania.

Ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, satelity to dopiero początek chińskiego planu kontroli zanieczyszczenia powietrza.

W komunikacie prasowym z marca 2021 r. wyjaśniono: „W przyszłości Chiny wystrzelą serię satelitów Daqi w celu monitorowania zanieczyszczenia powietrza, dostarczania danych teledetekcyjnych agencjom ochrony środowiska i wspierania badań naukowych nad globalnymi zmianami klimatycznymi”.

„Daqi-1 będzie komunikował się z innymi satelitami, w tym Daqi-2, w celu monitorowania gazów cieplarnianych i pomocy Chinom w redukcji emisji dwutlenku węgla”.

Dopiero okaże się, czy ten atmosferyczny dźwiękowy niebieski laser stanie się bardziej powszechny, gdy Chiny osiągną ten cel.