Dopochwowy laser erbowy YAG na przeterminowaną ciążę

Lasery dopochwowe Erbium-YAG mogą pomóc osobom z pęcherzem nadreaktywnym (OAB) i atrofią pochwy, zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Menopauza z 28 lutego.

Dr Keerati Chiengthong i dr Suvit Bunyaweychevin z Uniwersytetu Chulalongkorn w Bangkoku przeprowadzili randomizowane, kontrolowane placebo, jednoośrodkowe badanie kobiet w okresie menopauzy, u których zdiagnozowano OAB i skarżyły się na jeden lub więcej objawów atrofii pochwy (VAS). Uczestnicy są mile widziani

Chirurgia protetyczna lub laser Erb YAG (25 na grupę).

Naukowcy wykazali, że grupa, która stosowała dopochwowy laser Erbium-YAG, wykazała znaczną poprawę ogólnych wyników w zakresie objawów nadreaktywnego pęcherza, nykturii i parć naglących po 12 tygodniach obserwacji. w porównaniu z grupą placebo. Znaczącą poprawę zaobserwowano również w domenach społecznych i radzenia sobie w OAB.

Kwestionariusze dla grupy lasera dopochwowego Erbium-YAG, dzienna częstotliwość oddawania moczu, parcia na mocz i maksymalne oddawanie moczu, VAS i ocena zdrowia pochwy.

„Wyniki tego małego badania sugerują, że leczenie laserem Erb-YAG objawów pęcherza przynosi pewne korzyści po 12 tygodniach przy minimalnych skutkach ubocznych” – powiedziała w oświadczeniu dr Stephanie Faubion, dyrektor medyczny North American Menopause Society. „Ta terapia wymaga dalszych badań z długoterminową i opłacalną analizą, zanim będzie można ją zalecić jako leczenie pęcherza nadreaktywnego”.